Nominalizări pentru premiile Uniunii Scriitorilor pe anul 2006

JURIUL ALCĂTUIT din Daniel Cristea-Enache, Mircea A. Diaconu, Gabriel Dimisianu (preşedinte), Dan C. Mihăilescu şi Cornel Ungureanu, întrunit în şedinţa din 28 martie a.c., a stabilit prin vot următoarele nominalizări:

PROZĂ:
Radu Aldulescu, Mirii nemuririi, Ed. Cartea Românească
Petru Cimpoeşu, Chistina Domestica şi Vânătorii de suflete, Ed. Humanitas
Ion Manolescu, Derapaj, Ed. Polirom
Răzvan Rădulescu, Teodosie cel Mic, Ed. Cartea Românească
Dan Stanca, Mut, Ed. Cartea Românească
Eugen Uricaru, Supunerea, Ed. Cartea Românească

POEZIE:
Mihail Gălăţanu, Inima de diamant, Ed. Vinea
Angela Marinescu, Întâmplări derizorii de sfârşit, Ed. Vinea
Marta Petreu, Scara lui Iacob, Ed. Cartea Românească
Nicolae Prelipceanu, Un teatru de altă natură, Ed. Cartea Românească
Octavian Soviany, Dilecta, Ed. Cartea Românească
Robert Şerban, Cinema la mine-acasă, Ed. Cartea Românească

CRITICĂ, ISTORIE LITERARĂ, ESEU:
Sorin Alexandrescu, Mircea Eliade, dinspre Portugalia, Ed. Humanitas
Corin Braga, De la arhetip la anarhetip, Ed. Polirom
Matei Călinescu, Eugène Ionesco: teme identitare şi existenţiale, Ed. Junimea
Paul Cornea, Interpretare şi raţionalitate, Ed. Polirom
Alexandru Muşina, Scrisorile unui fazan, Ed. Cartier

DRAMATURGIE:
Horia Gârbea, Divorţ în direct, Ed. Palimpsest
D. R. Popescu, Domnul Fluture şi doamna Fluture, Ed. MLR
Matei Vişniec, Omul cu o singură aripă, Ed. Paralela 45

DEBUT:
Liviu Bordaş, Her in Indiam, Ed. Polirom
Rita Chirian, Sevraj, Ed. Vinea
Vasile Ernu, Născut în URSS, Ed. Polirom
Andrei Mocuţa, Povestiri din adânci tinereţi, Ed. Cartea Românească
Livia Roşca, Ruj pe icoane, Ed. Cartea Românească
Alex. Leo Şerban, Dietetica lui Robinson, Ed. Curtea Veche
TRADUCERI DIN LITERATURA UNIVERSALĂ:
Mircea Aurel Buiciuc – Iurii Mamleev, Sectanţii, Ed. Curtea Veche
Janina Ianoşi – Rilke, Ţvetaieva, Pasternak, Ed. Ideea Europeană
Nicolae Iliescu – Vladimir Voinovici, Viaţa şi neobişnuitele aventuri ale soldatului Ivan Cionkin, Ed. Paralela 45
Emanoil Marcu – Michel Houellebecq, Posibilitatea unei insule, Ed. Polirom
Luminiţa Munteanu – Orhan Pamuk, Mă numesc Roşu, Ed. Curtea Veche

PREMIUL „ANDREI BANTAŞ“ (ANGLISTICĂ):
Dana Crăciun – Salman Rushdie, Shalimar Clovnul, Ed. Polirom
Horia Florian Popescu – Raymond Carver, Catedrala, Ed. Polirom
Antoaneta Ralian – Henry Miller, Nexus, Ed. EST

PREMII SPECIALE:
Annie Bentoiu, Timpul ce ni s-a dat, vol. II, Ed. Vitruviu
Bucureştii în imagini în vremea lui Carol I, ediţie de Stelian Ţurlea, text de Emanuel Bădescu, vol. I-III, Ed. PRO
Mircea Iorgulescu, Convorbiri la sfârşit de secol, Ed. Fundaţiei Culturale Române
Dan-Horia Mazilu, Lege şi fărădelege în lumea românească veche, Ed. Polirom
Dan Sluşanschi – Dimitrie Cantemir, Principele Moldovei, Descrierea stării de odinioară şi de astăzi, Ed. ICR
Dorin Tudoran, Absurditatea, Ed. Polirom

Comisia pentru literatura minorităţilor a USR a nominalizat următoarele cărţi:
Ivan Kovaci, Balada oranj şi alte nuvele (nuvele în limba ucraineană), Ed. RCR Print
Cedomir Milenkovici, Drumul plopilor trişti (roman în limba sârbă), Ed. Sârbilor din România
Sigmond István, Serenadele ciorilor (roman în limba maghiară), Ed. Alexander
Karácsonyi Zsolt, Marele kilometrik (poezie în limba maghiară), Ed. Magvetø

Premiile USR vor fi acordate în ziua de 26 aprilie a.c., ora 18, în cadrul unei festivităţi care se va desfăşura în Sala Oglinzilor (Calea Victoriei, nr. 115). Cu acest prilej juriul va acorda şi Premiul Naţional pentru Literatură pe anul 2006.  


Premiile Radio România Cultural pentru anul 2006

Radio România Cultural şi-a desemnat laureaţii pentru anul 2006 în cadrul Galei din 19 martie 2007, manifestare de tradiţie găzduită de Teatrul Odeon din Bucureşti.
Au fost acordate:
• Premiul In memoriam Iosif Sava: Romanian Piano Trio
• Premiul Lux mundi: Bujor Nedelcovici
• Premiul de excelenţă: Ion Ianoşi
Alte premii au fost acordate pentru:
• Proză: Răzvan Rădulescu, pentru romanul Teodosie cel Mic
• Poezie: Simona Popescu, pentru volumul Lucrări în verde sau Pledoaria mea pentru poezie
• Teatru: David Esrig, pentru atelierul În căutarea teatrului existenţial
• Film: Corneliu Porumboiu, pentru filmul A fost sau n-a fost
• Artă plastică: Ştefan Câlţia, pentru retrospectiva de la Muzeul de Artă din Cluj-Napoca, expoziţia Voyages Transylvaines şi pentru expoziţiile de la Galeria Posibilă
• Muzică: Sherban Lupu, pentru promovarea muzicii lui George Enescu în concerte, recitaluri şi proiecte şi pentru finalizarea unui volum despre tehnica interpretativă enesciană
• Educaţie: Florin Bican, pentru coordonarea proiectului „Tineri traducători“ al Institutului Cultural Român
• Ştiinţă: prof. dr. Adrian Restian
• Reviste culturale: Vatra
• Suplimente culturale: Ziarul de duminică
• Emisiuni culturale de televiziune: „Omul care aduce cartea“, realizator Dan C. Mihăilescu, Pro TV
• Site-uri web culturale: Liternet (www.liternet.ro)

 

***

NOMINALIZĂRI PENTRU PREMIILE UNIUNII SCRIITORILOR PE ANUL 2006

» anul XVIII, 2007, nr. 4 (203)