Rezultatul alegerilor la USR

          Luni, 7 octombrie a.c., a avut loc numărătoarea voturilor pentru preşedinţia usr. Reamintim că anul acesta alegerile au avut loc, conform noului statut, în toate filialele usr din ţară şi din Republica Moldova. Comisia de numărătoare a voturilor, deschizând urnele, a dat publicităţii următoarele rezultate:

Nicolae Manolescu – 705 voturi;
Dan Mircea Cipariu – 196 de voturi;

37 de buletine anulate.

          În continuare, a avut loc prima şedinţă a Consiliului usr rezultat din alegerile recente, în cadrul căreia preşedintele ales
Nicolae Manolescu şi-a anunţat echipa de conducere:

Varujan Vosganian – prim-vicepreşedinte
Gabriel Chifu – vicepreşedinte.

          Iată şi componenţa Consiliului usr ales pentru următorii cinci ani:

Aurel Maria Baros şi Gabriela Adameşteanu – Filiala Bucureşti Proză
Dan Mircea Cipariu şi Nicolae Prelipceanu – Filiala Bucureşti Poezie
Peter Sragher – Filiala Bucureşti Traduceri literare
Victor Gh. Stan – Filiala Bucureşti Literatură pentru copii şi tineret
Radu Voinescu – Filiala Bucureşti Critică şi istorie literară
Horia Gârbea – Filiala Bucureşti Dramaturgie
Cornel Ungureanu şi Lucian Alexiu – Filiala Timişoara
Vasile Dan – Filiala Arad
Nicolae Oprea – Filiala Piteşti
Gabriel Coşoveanu – Filiala Craiova
Rita Chirian – Filiala Sibiu
Aurel Pantea – Filiala Alba Iulia – Hunedoara
Markó Béla – Filiala Târgu-Mureş
Irina Petraş şi Ruxandra Cesereanu – Filiala Cluj
Adrian Lesenciuc – Filiala Braşov
Angelo Mitchievici – Filiala Dobrogea – Constanţa
Corneliu Antoniu – Filiala Sud-Est – Galaţi
Leo Butnaru – Filiala Chişinău
Cassian Maria Spiridon şi Gellu Dorian – Filiala Iaşi
Calistrat Costin – Filiala Bacău.

          Iată şi componenţa Comitetului Director al USR:

Preşedintele USR, Nicolae Manolescu
Prim-vicepreşedintele USR, Varujan Vosganian
Vicepreşedintele USR, Gariel Chifu
Aurel Maria Baros
Dan Mircea Cipariu
Mircea Mihăieş
Adrian Popescu
Cassian Maria Spiridon

          Au fost alese şi comisiile USR:

Comisia socială:
Iulian Boldea
Dan Tărchilă
Ovidiu Dunăreanu
Victor Gh. Stan
Lucia Verona

Comisia de relaţii externe:
Horia Gârbea
Leo Butnaru
Denisa Comănescu
Ruxandra Cesereanu
Aurel Maria Baros

Comisia de monitorizare, suspendare şi excluderi:
Mircea Mihăieş
Nicolae Prelipceanu
Ion Vartic
Gabriel Coşoveanu
Adrian Alui Gheorghe

Comisia de onoare şi demnităţi:
Gabriel Dimisianu
Ion Pop
Livius Ciocârlie
Al. Călinescu
Marta Petreu

Comisia minorităţilor:
Markó Béla
Slavomir Gvozdenovici
Dagmar Maria Anoca
Ivan Kovaci
Karácsony Zsolt

Comisia de cenzori:
Viorel Lică
Nicolae Corlat
Nicolae Firuleasa
Mircea Stâncel
Andrei Novac

Următoarea şedinţă a Consiliului USR va avea loc în luna decembrie a acestui an.

 

***

Rezultatul alegerilor la USR

» anul XXIV, 2013, nr. 10 (281)