P R O G R A M

Vineri, 10 iunie
09.30   – plecarea spre Neptun cu autocarele de la sediul USR
14.00   – sosirea la Neptun, cazarea la Vila Scriitorilor şi la Hotel Cocor
15.30   – prînz la Vila Scriitorilor
17.30 – 20.00  – prima sesiune de lecturi -  Complexul Ambasador, Neptun
George SZIRTES, Corneliu ANTONIU, Marlena BRAESTER, Veronika DINTINJANA,
Daniel BĂNULESCU, Dagmar DUSIL, Linda Maria BAROS, Jacques FOURNIER, Andrei BODIU,
Haim NAGID, Magda CÂRNECI, Irina NECHIT, Gabriel CHIFU, Ronny SOMECK, Emilia DABU,
Adrian SÂNGEORZAN, Denisa COMĂNESCU, Horia GÂRBEA, Monica SĂVULESCU VOUDOURI
21.00  – dineu festiv la Vila Scriitorilor

Sîmbătă, 11 iunie
08.00 – 09.00 – mic dejun Hotel Cocor / Vila Scriitorilor 
09.10  –  Plecarea de la Neptun la Mangalia cu autocarele 
09.30  – Deschiderea oficială a lucrărilor Colocviului cu tema LITERATURA FARA FRONTIERE?
EXIL – EXIL INTERIOR – EXIL ÎN PROPRIA LIMBĂ (Hotel President Mangalia)
Comunicări – prima sesiune – Moderator: NICOLAE MANOLESCU
 Haim NAGID – Cele patru exiluri interne ale mele: Origini româneşti, ideologia ebraica, credinţa regligioasă, expluzarea postmodernistă 
 Dagmar DUSIL – Pluralitatea  patriilor și a limbilor în exil
 Horia GÂRBEA – Exilul – condiţia firească a existenţei artistului
 Ronny SOMECK – „Nu mă împuşcaţi – nu sunt decât pianistul“
 Leo BUTNARU – Literatura fără frontiere? – Exil – Exil interior – Exil în propria limbă
 Alex. ŞTEFĂNESCU – Scriitori întemniţaţi

DEZBATERI
11.30 – 12.00 – pauză de cafea
12.00 – 14.00 – Comunicări – sesiunea a doua
 Ardian-Christian KUCIUK – O gramatică a exilului. Nebănuitele căi ale Donaţiilor
 Ruxandra CESEREANU – Exilul Interior
 Monica Savulescu VOUDOURI – Literatura fără frontiere
 Andrey GRITSMAN (New York) – Poet în exil: aproximativ secolul 21
 Bujor NEDELCOVICI – Scriitorul şi exilul
 George SZIRTES – Exilul ca ascultare, poetul în limba secundă
 Marlena BRAESTER – Distanţare şi continuitate: Între două chei "Sol", am ales cheia "Fa"

DEZBATERI
14.30   – prînz la Vila Scriitorilor
17.30 – 20.00  – a doua sesiune de lecturi – Complexul Ambasador, Neptun
Kiril KOVALDJI, Ruxandra CESEREANU, Naim ARAIDY, Adrian ALUI GHEORGHE, Leo BUTNARU,
Tadeusz DĄBROWSKI, Carmen FIRAN, Nicolae COANDE, Andrey GRITSMAN, Dinu FLĂMÂND,
Barbara KORUN, Adrian POPESCU, Nicolae PRELIPCEANU, Riri MANOR, Robert ŞERBAN,
Jan H. MYSJKIN, Varujan VOSGANIAN, Miodrag RAIČEVIĆ, Michael ASTNER, Martin WOODSIDE
21.00   – cină la Vila Scriitorilor


Duminică, 12 iunie
08.00-09.00  – mic dejun Hotel Cocor / Vila Scriitorilor 
09.10  – Plecarea de la Neptun la Mangalia cu autocarele
09.30 – 11.30  – a treia sesiune a Colocviului (Hotel President, Mangalia)
   Comunicări – Moderator: MIHAI ZAMFIR

 Naim ARAIDY – Visuri, idei, realităţi
 Andrei BODIU – Durerosul exil
 Florin TOMA – Nostalgia exilului
 Linda Maria BAROS – Autrostrada A4 şi difuzorul ei
 Jacques FOURNIER – Exilul prin non-exemplu şi prin exemplu
 Nicolae COANDE – Acest atom indestructibil, de configuraţia păpădiei
 Carmen FIRAN – Destine duplicitare
 
DEZBATERI

11.30 – 12.00 –  pauză de cafea 
12.00 – 14.00 – Colocviu - CONCLUZII
14.30   – prînz la Vila Scriitorilor
18.00   – Ceremonia de decernare a premiilor (Complex Ambasador, Neptun)
20.30   – Cină festivă

 


Luni, 13 iunie
07.00 – 07.30  – mic dejun Hotel Cocor / Vila Scriitorilor 
08.00   – plecarea spre Bucureşti – sosirea aproximativ ora 13.00

Plecarea participanţilor